Ana içeriğe atla

Son Dakika

Başkan Barzani: Ben Peşmergeyim ve hep Peşmerge kalacağım

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Al Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, referandum, bağımsızlık, Bağdat ve komşu ülkelerle ilişkiler ve terör örgütü IŞİD ile mücadele konularında önemli açıklamalar yaptı.

Bağımsızlık referandumu kararının Kürdistan halkının almış olduğu doğru ve isabetli bir karar olduğunu belirten Başkan Barzani, “Kendi öz gücüne dayanmayan hiçbir halk, nihai amacına ulaşamaz" dedi.

Finlandiya, IŞİD'li baltalı saldırganın peşine düşen Kürdü konuşuyor

18 Ağustos'ta Finlandiya'nin Turku kentinde IŞİD'in üstelendiği baltalı saldırıda, saldırganın peşine düşerek yakalanmasına yardımcı olan Kürt genci Arya Reşidi, ülkede gündem oldu.

Baltalı saldırıda iki kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı. Saldırgan yaralı olarak polis tarafında gözaltına alınmıştı.

Etyen Mahçupyan: Kürt milliyetçiliği, Kürt ümmetçiliğinden de Kürt sınıfsal hareketinden de daha etkili ve daha güçlü

Gazeteci ve yazar Etyen Mahçupyan, Bas gazetesine verdiği mülakatta bağımsızlık referandumunun Kürtler için sembolik bir başlangıç noktası olacağını, devletleşme sürecinin zaman alacağını söyledi.  

Devletleşme sürecinin iniş ve çıkışları olduğunu, Kürtlerin bir fırsat yakaladıkları bu dönemde referandumla dünyaya mesaj vereceklerini söyleyen Mahçupyan, bağımsızlığın aceleye getirilmesi halinde istikrarsızlığın ve düşman sayısının artacağını dile getirdi. 

Kürdistan Yahudi işleri sorumlusu: Bütün Yahudiler Kürtlerin arkasında

Kürdistan Bölgesi Diyanet İşleri Başkanlığı Yahudi İşleri Sorumlusu Şerzad Ömer Mamsani, dünyadaki tüm Yahudilerin Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu desteklediğini söyledi. Rûdaw’a konuşan Şerzad Ömer Mamsani, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak olan bağımsızlık referandumu, Ankara, Tahran ve Bağdat’ın referanduma yönelik tavrı ile Musul’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Çok önceden referandum kararının alınması gerekiyordu"

IŞİD petrolünün rotası belli oldu... Rotada Türkiye de var

İtalyan adli makamları, İtalyan mafyasının da adının geçtiği Libya ve Suriye’deki IŞİD’e ait petrolün bir kısmının Türkiye ve İtalya’ya kaçırılmasına ilişkin soruşturma başlattı.

La Repubblica gazetesinin birinci sayfadan duyurduğu habere göre, Sicilya Savcılığı koordinasyonundaki Finans Polisi, IŞİD’e ait kuyulardan alınan ham petrolün bir kısmının, “hayalet” olarak adlandırılan gemilerle İtalya’daki bazı büyük rafinerilere getirildiği şüphesi üzerine şubat ayında bir rapor hazırladı.

Bu rapora dayandırılan haberde, petrol kaçakçılarının izlediği rotalar da aktarıldı.

Haşdi Şabi, Ezidiler için Kürdistan topraklarında askeri kamp açtı!

KRD News - İran destekli paramiliter fanatik Şiiler’den oluşan Haşdi Şabi Güçleri, Kürdistan’ın Sincar bölgesinde silahlı eğitim kampı açtı.

Sincar’ın güneyinde açılan Haşdi Şabi silahlı eğitim kampında çoğunlukla Ezidi savaşçılarının eğitilmesi planlanıyor. Yerel savunma kuvvetleri gücü olacağı açıklanan Ezidi sınır bölgesinde kalan IŞİD militanlarıyla çarpışması planlanıyor.

Kürt traktörü görücüye çıkacak... Kürdistan’da traktör fabrikası kuruluyor

KRD News - Geçtiğimiz yıl Kürdistan’a gelen Çek Cumhuriyeti yetkilileri ile Kürt yetkililer arasında başlayan görüşmeler kapsamında tarımsal ürün çeşitliliğinin arttırılması çalışması kapsamında Kürdistan’da tarktör fabrikası kurulması ön görülüyor.

Süleymaniye’de bir araya gelen Çek Cumhuriyeti’nden gelen iş adamları ile ticari işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. Taraflar arasında ticari işbirliğinin arttırılması ve arttırılması konusunun görüşüldüğü toplantı Kürt İthalat ve İhracat Birliği'nin himayesinde gerçekleşti.

Kürt devletini, İran kurdurtacak gibi görünüyor!

EDÛL XATÛN - KRDNEWS

Kürdistan'ın güneyinde 25 Eylül'de yapılacak olan bağımsızlık referandumu ile sonrasına ilişkin olası bağımsızlık ilanına karşı, Kürt nüfusuna sahip İran ile Türkiye'nin en büyük engel ve tehdit olduğu farklı çevreler tarafından dile getiriliyor. Şimdiye kadar bölge ülkeleri içinde en sert tepki gösteren ülke İran oldu. Hatta, geçtiğimiz günlerde, bağımsızlığın ilanı halinde derhal saldırıya geçeceğini, askeri saldırıya hazırlık olarak asker alımlarını arttırdığını duyurmuştu.   

ABD'li Büyükelçi Nancy Sodenberg: Bölge ülkeleri, Kürtler'e 'olumluluklar' üzerinden bakmayı öğrenmeliler

Amerikan basınında Kürtleri ilgi odağına alan, özellikle bağımsızlık referandumu ve devletleşme konusunu tartışan, genelde de olumlu tavır sergileyen yazılar yayınlanmaya devam ediyor. Bugün de, The Washington Post gazetesinde, bugün, Büyükelçi Nancy Soderberg imzalı "Kürt bağımsızlık referandumunu kucaklamak" başlıklı bir yazısı yayımlandı. Dün aynı gazetede Emekli Albaya ve Orta Doğu Uzmanı Norvell B. DeAtkine imzalı "Kürtler artık unutulmuş bir halk değil" başlıklı yazısı yayımlanmıştı.