Ana içeriğe atla

Son Dakika

Erbil-Bağdat görüşmelerinde sona doğru... İşte detaylar...

ABD gözlemciliğinde Erbil ile Bağdat heyetleri arasında yürütülen görüşmelerde sona geliniyor.

Londra merkezli Al Arabi Gazetesi’ninde yer alan habere göre, ABD’nin DAİŞ’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’un yanı sıra ABD ve İngiltere’nin Bağdat Büyükelçilerinin aracılık yaptığı görüşmelerde, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelere ortak askeri güç yerleştirilmesi ve Kürdistan’ın Türkiye, İran, Irak ve Suriye’ye açılan sınır kapılarının Peşmerge ve Irak askeri tarafından kontrol edilmesi noktasında anlaşmaya varıldı.

Başkan Barzani'den rest: Peşmerge bütün gücüyle karşı koyar

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani bugün Almanya’nın Bağdat Büyükelçisi Cyrill Nunn ile Fransa’nın Bağdat Büyükelçisi Bruno Aubert’i kabul ettiği Başkanlık Ofisi’nde Kürt halkının kan dökülmesinden yana olmadığını ancak Bağdat’ın savaş dayatmaya ve Kürdistan halkının onurunu kırmaya çalışmaya devam etmesi durumunda Peşmergenin, bütün gücüyle karşı koyacağını söyledi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Irak ve Kürdistan’daki siyasi ve güvenlik durumu, son gelişmeler ve Heşdi Şabi ile Iraklı güçlerin Kürdistan’a yönelik saldırılarının ele alındığı belirtildi.

Türkiye, Kürtleri Suriye görüşmelerine dahil etme girişiminden rahatsız

Londra merkezli Şark ül Evsed gazatesi ABD’nin Kürtleri Suriye görüşmelerine dahil etme girişiminin Türkiye’yi ciddi anlamda rahatsız ettiğini yazdı.

Gazeteye göre Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Suriye muhalefetine ‘Kürtlerin görüşmelere dahil edilmesi halinde kendilerinin görüşmelerden çekileceği’ yönünde şart koşmasını istediğini iddia etti.  

ABD’nin BM Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura’dan Rojava’nın Kürt temsilcilerinin Suriye görüşmelerine dahil etmesini  istediği belirtiliyor.

Eski milletvekili Seydaoğlu: Barzani'nin safında savaşmaya hazırım

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 20. ve 21. Dönem Anavatan Partisi (ANAP) Diyarbakır Milletvekili Sebgetullah Seydaoğlu, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri, Kürdistan Bölgesi’ne saldırıları, Türkiye’nin Irak ve İran yakınlaşmasını, Kürdistan’ın geleceğini Basnews’ e değerlendirdi. Seydaoğlu, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani'nin öncülüğü ile yapılan Kürdistan bağımsızlık referandumuna destek verdiğini ve onun safında savaşmaya hazır olduğunu belirterek; “Bugün yine ben ve aşiretim özgürlük için sayın Barzani'nin yanında savaşmaya hazırız” dedi.

Cengiz Çandar: Celal Talabani tarihte bireylerin oynayabildiği olağanüstü rolün parlak örneklerinden biriydi

Kimi zaman kala kalırsınız, duyduğunuza ilişkin söyleyecek hiçbir şey bulamazsınız Oysa, bir şeyler söylemeye kalksanız, susturulamayacak kadar söyleyeceğiniz çok şey vardır.

Ama kala kalırsınız işte. Ne söyleseniz, söylemeniz gerekeni tam olarak karşılamayacaktır. Duyduğunuza ilişkin şaşkınlık duygusu değil, tam da bu, ne söylesem söylemem gerekeni karşılamayacaktır duygusuyla, ağız kilitlenir. Yüreğin acıdığı an, ağzın kilitlendiği andır.

Mam Celâl’in (Talabani) ölüm haberini duyduğumdaki halim böyleydi.

“Türkler, Araplar ve Farslar devlet kurabilir ama Kürtler kuramaz, öyle mi?"

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak bugünkü yazısında, hükümete ve Kürdistan'ın bağımsızlığına karşı olan diğer kesimlerine de seslendi. Albayrak, bölgedeki diğer halklar gibi Kürtlerin de devlet kurmaya hakları olduğunu ve Türkiye'nin Kürdistan'la saflarını sıklaştırması gerektiğini savundu.


Bu gidişle Türkiye'nin Katar'dan sonra bölgedeki en iyi dostu olan Kürdistan'ı da kaybedeceğini ifade eden Albayrak, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Haaretz: Batı Kürtleri terk etmemeli

İsrail'in önde gelen gazetesi Haaretz'de "Batı Kürtleri yine terk etmemeli" başlıklı bir yazıda, Batı'nın, IŞİD'e karşı verilen savaş boyunca korkusuzca savaşan Kürtlere olan borcunu ödemesi gerektiği savunuldu. Orta Doğu'da kültürel hoşgörünün şampiyonu olmalarıyla farklı olan Kürtlerin bir kez daha terk edilmemesi gerektiği vurgulandı. İsrail basını içinde Kürtlerin referandum ve bağımsızlığını desteklememesiyle bilinen Haaretz gazetesinde ilk böyle bir yazının yayınlanmış olması önemli. 
 

Başkan Barzani: Ben Peşmergeyim ve hep Peşmerge kalacağım

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Al Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, referandum, bağımsızlık, Bağdat ve komşu ülkelerle ilişkiler ve terör örgütü IŞİD ile mücadele konularında önemli açıklamalar yaptı.

Bağımsızlık referandumu kararının Kürdistan halkının almış olduğu doğru ve isabetli bir karar olduğunu belirten Başkan Barzani, “Kendi öz gücüne dayanmayan hiçbir halk, nihai amacına ulaşamaz" dedi.

Finlandiya, IŞİD'li baltalı saldırganın peşine düşen Kürdü konuşuyor

18 Ağustos'ta Finlandiya'nin Turku kentinde IŞİD'in üstelendiği baltalı saldırıda, saldırganın peşine düşerek yakalanmasına yardımcı olan Kürt genci Arya Reşidi, ülkede gündem oldu.

Baltalı saldırıda iki kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yaralanmıştı. Saldırgan yaralı olarak polis tarafında gözaltına alınmıştı.