Ana içeriğe atla

KCK: ABD'nin nihai hedefi PYD'yi dönüştürmek

Medya

Kurdistan Topluluklar Birliği (KCK) yönetim kurulu üyesi Rıza Altun, PKK’ye yakın bir ajansa verdiği söyleşide, Halk Savunma Güçleri (YPG) ile Uluslararası Koalisyon arasındaki temas ve ilişkinin şimdiye kadar sadece askeri boyutta kaldığı için tam olarak anlaşılamadığını dile getirdi.

KCK yönetim kurulu üyesi Rıza Altun, PKK'nin yayın organlarından ANF'ye verdiği demeçte 40 yıldır PKK’ye karşı mücadele eden ABD’nin YPG ile çıkarları gereği taktiksel bir ilişki geliştirdiğini ileri sürdü.

Suriye'deki şartların ABD'yi YPG ile askeri işbirliği geliştirmek zorunda bıraktığını iddia eden Altun, Uluslararası Koalisyonun bu ilişkiler aracılığıyla PYD’yi sosyalist kimliğinden uzaklaştırarak emperyalist bir kimlik kazandırmak istediğini ancak Kürtlerin bunu kabul etmediğini ileri sürdü.

Bugüne kadar bu ilişkilerin benimsenmesi için bir planın bulunmadığını dile getiren Altun, ilişkilerin kabul edilebilir bir seviyeye ulaşması için siyasal ve stratejik bir temele sahip olması gerektiğini vurguladı.

ABD'nin PYD ile geliştirdiği tüm ilişkilerin taktiksel siyasi ve askeri ilişkiler olduğuna dikkat çeken Rıza Altun, ABD'nin PYD'nin özgürlük çizgisinden rahatsız olduğunu, bir devlet yerine özgüce dayanan özer bir yönetimi tercih etmeyeceğini dile getirdi ve ABD'nin Batı Kürdistan kuvvetlerini milliyetçiliğe ve ulus devlet sahibi olmaya zorladığını ileri sürdü.

Yeni yorum ekle